Reklama
 
Blog | Petr Lípa

Ekologie a inteligence

Ekologie a inteligence se v poslední době míjejí. Požadovat například okamžité ukončení těžby uhlí nebo blokovat silnice, protože po nich jezdí auta, která škodí životnímu prostředí je stejně inteligentní jako požadovat návrat trojpolnímu hospodářství, sběračství a lovu. Je to snaha manipulovat s veřejným míněním. Je to snaha způsobit větší škodu neuváženým postupem než pokračování v těch škodlivých jevech, na které se upozorňuje.

Považte. Co by asi přineslo okamžité zastavení těžby a ukončení provozu uhelných elektráren? Jistě se nebude produkovat oxid uhličitý jako jeden ze skleníkových plynů. které pomáhají zvyšovat teplotu planety Země. Bohužel to je asi jediný pozitivní efekt. S ohledem na fakt, že se to pokouší prosadit úzká skupina lidí by to také znamenalo pošlapání práva na majetek. Ale ono diskutovat s politiky a přesvědčovat je a ostatní postupně je moc těžké že. I když část produkce elektrické energie u nás jde na vývoz, okamžité ukončení výroby by jistě zvýšilo prestiž a obraz dohody dodržujícího partnera republiky v okolních státech, kam se vyváží. A čím by se to nahradilo, předpokládám stejně bezodkladnou výstavbou solárních a větrných elektráren, které by v nutném množství začaly přetěžovat přenosovou soustavu? Cítím velké intelektuální úsilí a snahu o maximálně koncepční jednání za tímto činem ekologicky smýšlející hrstky. Jistě se šok z výpadku výroby elektrické energie zapíše pozitivně do srdcí všech lidí, kteří si nebudou moci zatopit, protože se výroby ukončila hned a nebyla náhrada. Energie z uhlí není ekologická, ale požadavek ukončit ji hned také ne.

Je to asi stejně koncepční jako upozorňovat na škody z provozu aut tím, že se přilepím na asfalt křižovatky nebo zablokuji provoz jako u nás. Je to asi stejně ohleduplné jako, když se zablokují prostředky hromadné dopravy v Londýně. Jistě auta škodí. Ale co by mělo nastat? Protestovat proti hromadné dopravě jako Extinction Rebellion je opravdu nesmysl – více ekologická doprava je už jen nejezdit vůbec. To chtějí ti lidé? Domysleli, co to znamená nejezdit a nepřepravovat zboží? Nemyslím si. Eklektická auta budou jistě lepší, ale potrvá to ještě leta do masového rozšíření.

Opravdu se bojím, co bude dál. Je to jednání hrstky, která se zakrývá ušlechtilým cílem, ale je to spíše marketingový nebo mediální spin bez nějaké hloubky. Nedej bože nějakého vědeckého a argumenty podloženého jednání a nějaké rozumné alternativy. Připadá mi to jako akce několika velmi úzkostných až neurotických lidí. Bojím se, co bude dál, když si jich většina společnosti nebude všímat. Sáhnou po terorismu jako třeba Frakce Rudé Armády?

Planetě je nutné pomoct, ale je zároveň nutné nad tím přemýšlet.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama